Natalia Włoch-Kliś

radca prawny

Jestem prawnikiem przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. W codziennej pracy radcy prawnego mam okazję rozwiązywać problemy prawne przedsiębiorców i osób fizycznych z pogranicza prawa autorskiego, zwalczania nieuczciwej konkurencji - związane z ich aktywnością w sieci i nie tylko...
[Więcej >>>]

Sklep

Sprzedaż treści cyfrowych w nowym prawie konsumenckim

Natalia Włoch-Kliś25 grudnia 2018Komentarze (0)

Witaj

Kilka dni temu weszła w życie nowa ustawa o prawach konsumenta, a wobec tego, że zawarte w niej regulacje dotykają również sfery własności intelektualnej, temat może okazać się ciekawy dla Ciebie.

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o prawach konsumenta:

„treść cyfrowa – to dane wytwarzane i dostarczane w postaci cyfrowej”

Co to są treść cyfrowa?

By przybliżyć Ci nieco definicję wprowadzoną przez naszą ustawę, trzeba wskazać na art 2 pkt 1o Dyrektywy 2011/83 UE oraz motyw 19 Dyrektywy.

Dyrektywa wskazuje przykładowo treści cyfrowe, m.in.: programy komputerowe, aplikacje, gry, muzyka, nagrania wizualne, które są udostępniane poprzez „pobieranie czy poprzez odbiór danych przesyłanych strumieniowo, na trwałym nośniku czy przy użyciu jakichkolwiek innych środków.”

Mogą to być różnego rodzaju treści i utwory dostępne zarówno w formie cyfrowej, w sieci, jak i w formie papierowej, tradycyjnej.

Ustawa o prawach konsumenta wskazuje na różnicę pomiędzy treściami zapisanymi na nośniku materialnym i nie zapisanymi na takim nośniku. W tym miejscu powstaje jednak trudność, bowiem już od dłuższego czasu borykamy się zagadnieniem „materialnego egzemplarza”, „materialnego nośnika” w kontekście sieci.

Powoływana Dyrektywa Unii Europejskiej w ogóle nie zawiera pojęcia „materialnego nośnika”, a o wiele bardziej trafne – moim zdaniem – pojęcie „trwałego nośnika”.

Zgodnie z ustawą dane powinny być nie tylko „wytworzone”, ale również „dostarczone” w formie cyfrowej.  Jednak by dane mogły zostać zakwalifikowane jako treść cyfrowa, nie jest równoznaczne, by musiało powstać w taki sposób. Treścią cyfrową będzie choćby zdjęcie pierwotnie zapisane na kliszy fotograficznej, a dopiero w dalszej kolejności poddane obróbce cyfrowej.

Zatem w przypadku treści cyfrowej niezapisanej na nośniku cyfrowym będzie chodziło głównie o udostępnianie ich drogą elektroniczną, przewodowo lub bezprzewodowo.

Myślę, że temat jest niezwykle rozwojowy, choć niestety prawo zawsze jest o krok wstecz za rzeczywistością.  Jestem bardzo ciekawa, w jakim kierunku pójdą dalsze zmiany, bo samo zagadnienie jest obszerne.

Tymczasem – do zobaczenia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 601 248 643e-mail: natalia@wlochklis.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Włoch-Kliś Kancelaria Radców Prawnych Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Włoch-Kliś Kancelaria Radców Prawnych z siedzibą w Bielsku-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem natalia@wlochklis.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: