Natalia Włoch-Kliś

radca prawny

Jestem prawnikiem przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. W codziennej pracy radcy prawnego mam okazję rozwiązywać problemy prawne przedsiębiorców i osób fizycznych z pogranicza prawa autorskiego, zwalczania nieuczciwej konkurencji - związane z ich aktywnością w sieci i nie tylko...
[Więcej >>>]

Sklep

Spotkanie po latach – jak to jest z publikacją zdjęć klasowych na portalach społecznościowych?

Natalia Włoch-Kliś25 września 2017Komentarze (0)

Witaj!

W ostatnim wpisie poruszyłam problem wizerunku w sieci i poza nią. Pisałam, że jeśli osoba jest częścią większej całości, to zgoda na opublikowanie wizerunku nie jest konieczna. Jak się mają do tego zdjęcia klasowe?

Do tego wpisu zainspirowała mnie sprawa z jaką miałam ostatnio do czynienia. Zdjęcie Klienta ze szkoły podstawowej opublikowano na popularnym portalu społecznościowym dedykowanym głównie do „odświeżania” znajomości z czasów szkolnych.

Powstał problem naruszenia prawa do wizerunku i opublikowania zdjęcia bez zgody osoby uwiecznionej na fotografii. Sprawę udało się zakończyć polubownie ale zagadnienie jest ciekawe.

Jeśli zdarzyło Ci się zamieścić podobne zdjęcie
w Internecie albo to ktoś zamieścił takie zdjęcie,
mam nadzieję, że ten wpis Cię zainteresuje.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 30.01.2014r. sygn. akt I ACa 1452/13 opublikowanie zdjęcia klasowego nie stanowi naruszenia art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W uzasadnieniu wyroku Sąd przyznał, że wizerunek jest niewątpliwie dobrem osobistym powoda i jako taki podlega ochronie, niezależnie jak dużo czasu upłynęło od zrobienia zdjęcia.

Wskazał jednak, że w tej konkretnej sprawie mamy do czynienia z jednym z trzech wyjątków od zasady uzyskania zgody na publikację, o których pisałam już tutaj.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego, w tym przypadku mamy do czynienia z osobą stanowiącą jedynie szczegół większej całości. Zdjęcie przedstawia ogólnie zgromadzenie osób chodzących do jednej klasy, a osoby tam uwiecznione stanowią „element akcesoryjny całości„.

Oznacza to, że w razie usunięcia wizerunków poszczególnych osób nie zmieni się koncepcja całej fotografii.

Moim zdaniem jest to trafny wyrok stanowiący wyraz racjonalnego podejścia do korzystania z takich portali. Oczywiście każda sprawia jest inna i nie zawsze takie rozwiązanie okaże się właściwe i uzasadnione.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 601 248 643e-mail: natalia@wlochklis.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Włoch-Kliś Kancelaria Radców Prawnych Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Włoch-Kliś Kancelaria Radców Prawnych z siedzibą w Bielsku-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem natalia@wlochklis.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: