Natalia Włoch-Kliś

radca prawny

Jestem prawnikiem przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. W codziennej pracy radcy prawnego mam okazję rozwiązywać problemy prawne przedsiębiorców i osób fizycznych z pogranicza prawa autorskiego, zwalczania nieuczciwej konkurencji - związane z ich aktywnością w sieci i nie tylko...
[Więcej >>>]

Sklep

Przedmiot ochrony prawnoautorskiej – multimedia?

Natalia Włoch-Kliś23 maja 20152 komentarze

W poprzednim wpisie wspomniałam, że możliwość korzystania z utworu zapisanego w postaci cyfrowej nie pozbawia go prawnoautorskiej ochrony.

Panuje zgodne przekonanie, że sama digitalizacja – czyli zapisanie np. filmu w wersji cyfrowej, możliwej do wprowadzenia do sieci, nie może być traktowane jako jego opracowanie w stosunku do wersji analogowej tego filmu.

Przedmiotem ochrony prawa autorskiego, zgodnie z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,są w szczególności:

  •  utwory plastyczne,
  • fotograficzne,
  • słowne,
  • muzyczne,
  • audiowizualne.

Ale ustawodawca jako utwór wskazuje również program komputerowy, który jest odrębną od dzieł literackich, naukowych, kategorią utworów w rozumieniu prawa autorskiego.

Problematyka programów komputerowych z punktu widzenia treści autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego oraz samego sposobu rozpowszechniania tych utworów jest tyleż ciekawa, co skomplikowana. Z pewnością nie raz zagości na moim blogu.

Dzieła multimedialne –
nowa kategoria utworów?

Rozwój technologii nie poprzestał jedynie na programach komputerowych. Coraz większą popularność zdobywają tzw. produkty multimedialne, multimedia. Jak sama nazwa wskazuje opierają się one jednocześnie na wielu różnych form przekazu: film, muzykę, grafikę, słowa, i nie tylko.

Ich charakterystyczną cechą jest również interaktywność.

Co to oznacza?

W uproszczeniu – Ty wybierasz w jaki sposób zapoznasz się z danym dziełem albo z jego poszczególnymi elementami. O istocie utworu multimedialnego świadczą nie tyle składające się na niego poszczególne dzieła, co jego całość oraz to w jaki sposób dane elementy współgrają ze sobą. Z pewnością niejednokrotnie, czy to na płaszczyźnie zawodowej czy prywatnej, zetknąłeś się z utworem multimedialnym.

 Jak się ma do tego
prawo autorskie?

Obecnie nie budzi już wątpliwości klasyfikowanie dzieł multimedialnych jako utworów. Przemawia za tym ich specyfika oraz postać. Podlegają zatem takiej samej ochronie prawnej jak inne utwory.

Problematyczne jest jednak proste, jednoznaczne przyporządkowanie tych utworów do konkretnej, znanej nam kategorii. Z uwagi na różny poziom ochrony przyznawany dziełom audiowizualnym, programom komputerowym czy bazom danych kwalifikacja prawna będzie miała również praktyczne znaczenie.

Praktyka wskazuje, że różnorodność dzieł multimedialnych wymaga każdorazowo ich indywidualnej oceny.Niejednokrotnie może się okazać, iż utworu multimedialnego nie da się kompleksowo przyporządkować do jednej z kategorii utworów prawa autorskiego.  W takim przypadku należy traktować dzieło multimedialne jako dzieło nienazwane – i stosować do niego ogólne przepisy prawa autorskiego. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 601 248 643e-mail: natalia@wlochklis.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł 23 maja, 2020 o 08:22

Orzecznictwo sądów wyraźnie wskazuje, że nawet niewielki poziom oryginalności dzieła skutkuje powstaniem ochrony prawnoautorskiej – były przypadki, że za utwór uznano nawet instrukcję bhp, kalendarz czy instrukcję obsług.

Odpowiedz

Natalia Włoch-Kliś 23 maja, 2020 o 08:24

Witam,

oczywiście, zgadza się, choć są to skrajne przypadki. Za utwór został też uznany np. mały „licznik kalorii” – w ramach ciekawostki 🙂
Oryginalność dzieła jest bardzo ocennym pojęciem

Pozdrawiam
Natalia Włoch

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Włoch-Kliś Kancelaria Radców Prawnych Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Włoch-Kliś Kancelaria Radców Prawnych z siedzibą w Bielsku-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem natalia@wlochklis.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: