Natalia Włoch-Kliś

radca prawny

Jestem prawnikiem przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. W codziennej pracy radcy prawnego mam okazję rozwiązywać problemy prawne przedsiębiorców i osób fizycznych z pogranicza prawa autorskiego, zwalczania nieuczciwej konkurencji - związane z ich aktywnością w sieci i nie tylko...
[Więcej >>>]

Sklep

Co ma wspólnego sklep internetowy z prawem autorskim? – Cz. 1

Natalia Włoch-Kliś18 czerwca 2020Komentarze (0)

Dzień dobry!

Dziś pogoda nie rozpieszcza ale nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać się na zakupy 🙂 Do internetu

To nie będzie wpis o pogodzie ale o e-sklepach.

Chcąc nie chcąc nasze życie w coraz większym wymiarze przenosi się do sieci. Zyskuje na tym m.in. branża e-commerce.  Przez coraz częstsze zakupy on-line wiele osób decyduje się na założenie własnego sklepu internetowego albo przeniesienie prowadzonej już działalności do świata wirtualnego.

A może już masz sklep internetowy i właśnie teraz jest Twój czas? 🙂

Ten wpis może Cię zainteresować!

Jest pierwszym z serii tekstów, w których nakreślę, co ma wspólnego sklep internetowy z prawem autorskim. Zwrócę Twoją uwagę na to jak zabezpieczyć swoją działalność i nie naruszyć cudzej własności intelektualnej ale przede wszystkim jak zadbać o swoje prawa i bezpiecznie rozwijać swój biznes.

Sklep internetowy krok po kroku:
Strona internetowa

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę w branży e-commerce albo już w niej działasz, to z pewnością wiesz, że kluczem jest posiadanie odpowiedniej strony internetowej. To na niej znajdzie się Twój sklep z produktami.  A skoro strona www jest naszą wirtualną wizytówką to z pewnością dużo uwagi poświęcisz jej warstwie wizualnej, funkcjonalnościom.

Z doświadczenia wiem, że opracowanie i dopracowanie funkcjonalnej strony internetowej to długi proces.

A co na stronie www?  Trzeba zdecydować o:

 • odpowiedniej kolorystyce – może stworzyć projekt graficzny? logo?,
 • doborze właściwych zdjęć,
 • grafikach,
 • układzie podstron, funkcjonalnościach

i pewnie jeszcze kilku innych elementach.

Jak to się ma do własności intelektualnej?

Wymienione przeze mnie elementy e-sklepu mogą być utworami, a skoro tak to mają do nich zastosowanie regulacje prawnoautorskie.

W takim razie jak to jest z własnością intelektualną?

Przeczytaj także: Naruszenie praw autorskich w internercie

Komu przysługują prawa autorskie? W jakim zakresie? Co można a czego już nie?

Temat jest obszerny dlatego w tym wpisie chcę jedynie zasygnalizować najważniejsze punkty. Stworzyć dla Ciebie drogowskaz postępowania.

W kontekście praw autorskich do strony internetowej duże znaczenie ma fakt czy korzystasz z gotowych szablonów umożliwiających pewną personalizację w obrębie wybranych elementów czy zlecasz stworzenie indywidualnej strony.

Gotowe szablony dla e-sklepu
– kilka uwag o licencji

Jeśli przy tworzeniu strony swojego e-sklepu korzystasz z gotowych szablonów – musisz mieć świadomość obowiązku przestrzegania warunków licencji na jakich są udostępniane.  O samych licencjach już kiedyś pisałam tutaj. Do tematu z pewnością jeszcze wrócę.

W tym miejscu chciałam jednak zwrócić Twoją uwagę na to, by bagatelizując treść licencji, nie narazić się na przykrą niespodziankę w postaci odpowiedzialności za naruszenie praw twórców szablonów.

Szablony często są udostępniane na warunkach licencji creative commons, choć nie zawsze. Ta licencja, w zależności od swojej modyfikacji – umożliwia ich wykorzystywanie zarówno komercyjne jak i niekomercyjne.  Warunkiem skorzystania z licencji może być na przykład konieczność zamieszczenia odpowiedniego linku w stopce strony.

Projekt e-sklepu na indywidualne zamówienie?
– na co zwrócić uwagę by sklep był nasz?

Niestety nierzadko mam do czynienia z sytuacjami, w których Klienci przy zlecaniu stworzenia stron www specjalistom nie przykładają tak dużej wagi do zawarcia odpowiedniej umowy, jak do wyboru samej firmy.

Czasem w ogóle nie ma pisemnej umowy…

Kto wtedy ma prawa do strony?

Co z prawami autorskimi?

Jeśli nie przeniesienie autorskich praw majątkowych to co?

Odpowiedź jest jedna: w takich przypadkach doszło do udzielenia licencji

Gdy brak jest umowy musimy sięgnąć do regulacji ustawowej.

Artykuł 65 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi:

W braku wyraźnego postanowienia o przeniesieniu prawa, uważa się, że twórca udzielił licencji.

I dalej art. 66:

1. Umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba, że w umowie postanowiono inaczej.

2. Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, prawo uzyskane na podstawie umowy licencyjnej wygasa.

 

Jeśli zatem w toku współpracy z osobą, firmą tworzącą dla nas stronę internetową e-sklepu, nie uregulujemy kwestii praw autorskich, to ze strony, jako z utworu, będzie można korzystać tylko na zasadzie licencji wyłącznej przez okres 5 lat. 

Co to oznacza?

 • z punktu widzenia prawa autorskiego to podmiot, który tworzył dla nas stronę będzie uprawniony do dysponowania prawami majątkowymi do powstałych utworów. Może je wykorzystać na innych stronach!
 • by dokonać opracowania strony – np. zmiany czy zmodyfikowania szaty graficznej, przetłumaczenia na inny język, dodania funkcjonalności  – niezbędna będzie zgoda podmiotu, który stronę tworzył.
 • ponadto, jeśli nie zadbamy o przedłużenie licencji – wygaśnie ona po 5 latach.

P.S.

W tym wpisie nie odnoszę się do sytuacji, w której strona e-sklepu może być utworem kilku osób. Współtwórczość to temat na odrębny wpis – mam nadzieję, że już wkrótce.

Co zawrzeć w umowie na stworzenie
strony www e-sklepu?

Idealna sytuacja to taka, w której decydując się na współprace w celu stworzenia e-sklepu, spisujemy umowę na stworzenie strony internetowej e-sklepu, a w niej regulujemy również kwestie związane z własnością intelektualną.

To, w jakim zakresie będziemy mogli korzystać ze strony www, rozporządzać nią, opracowywać – będzie zależało od regulacji umownej. Dlatego warto poświęcić jej nieco więcej czasu. Tutaj chcę Wam jedynie nakreślić swego rodzaju drogowskaz, co powinno się w niej znaleźć:

 • przede wszystkim określenie wprost, czy jest to umowa przenosząca autorskie prawa majątkowe czy licencyjna;
 • jeśli jest to umowa przenosząca autorskie prawa majątkowe – równie ważne jest określenie momentu ich przejścia na drugą stronę;
 • określenie pól eksploatacji na których prawa autorskie są przenoszone – czyli: w jakim zakresie możemy swobodnie decydować o utworze;
 • postanowienia dotyczące wykonywania praw zależnych – czy twórca przeniósł na nas uprawnienia również w tym zakresie;
 • jeśli przy tworzeniu strony brało udział więcej osób – trzeba również zadbać o przeniesienie ich praw.

Mam nadzieję, że tym wpisem przybliżyłam Ci temat własności intelektualnej w branży e-commerce.

Już teraz zapraszam Cię do śledzenia kolejnych wpisów dotyczących e-sklepów, w których poruszę temat domen internetowych, grafik czy zdjęć produktów – ale przede wszystkim regulaminu sklepu internetowego. 

Do zobaczenia!

***

Przeczytaj także: Przepis na ciastka a prawo autorskie

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 601 248 643e-mail: natalia@wlochklis.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Włoch-Kliś Kancelaria Radców Prawnych Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Włoch-Kliś Kancelaria Radców Prawnych z siedzibą w Bielsku-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem natalia@wlochklis.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: